Imo-Blog

Prețul de vânzare al apartamentelor din București, an cu an, 2015-2026: de la 1.083 la 2.326 EUR/mp

Prețul median la care s-au vândut apartamentele din București a urcat de la 1.083 EUR/mp în 2015 la 2.326 EUR/mp în 2026, mai mult decât dublu, din 25.255 de vânzări încheiate. Seria completă pe ani, pe sectoare și pe segmente, cu anii de pauză și anii de salt.

de Florin Tanasăactualizat 9 min de citit
Evoluția prețului median de vânzare al apartamentelor din București, de la 1.083 de euro pe metru pătrat în 2015 la 2.326 în 2026, din 25.255 de vânzări încheiate.
București, 2015-2026: de la 1.083 la 2.326 EUR/mp, an cu an.

Prețul median la care s-au vândut apartamentele din București a urcat de la 1.083 EUR/mp în 2015 la 2.326 EUR/mp în 2026, adică de 2,15 ori în unsprezece ani. Prețul median pe apartament a trecut de la 67.500 la 128.000 de euro, în timp ce apartamentul tipic vândut s-a micșorat de la 68 la 56 de metri pătrați. Cifrele vin din 25.255 de apartamente vândute, prelucrate și analizate printr-o metodă proprie, și sunt prima serie publică pe vânzări încheiate, nu pe prețuri cerute.

Valorile din acest articol provin din setul de date analizat și corespund, în cea mai mare parte, ultimului preț cerut înainte de vânzare și, uneori, prețului negociat; nu reprezintă prețuri verificate în contractele notariale.

Creșterea nu a fost liniară. Au existat trei ani de pauză sau de scădere (2016, 2021-2022) și trei ani de salt (2019, 2025 și, mai modest, 2026). Mai jos e seria completă, pe oraș și pe sectoare, cu explicațiile fiecărei trepte.

Seria pe ani, 2015-2026

AnVânzăriEUR/mp medianPreț median (EUR)Suprafață mediană
20157411.08367.50068 mp
20161.2001.02861.99565 mp
20171.2251.16971.50065 mp
20181.6921.30478.00064 mp
20191.1671.629120.00075 mp
20201.7571.776129.00075 mp
20212.1701.791110.00065 mp
20223.5491.64795.00060 mp
20231.8531.802105.00060 mp
20243.1191.955120.00063 mp
20253.7752.264127.00057 mp
20263.0072.326128.00056 mp
Apartamente vândute în București cu preț valid, mediana anuală. 2026 cuprinde ianuarie-septembrie. Numărul de vânzări din set crește și odată cu extinderea acoperirii datelor; nu măsoară direct evoluția pieței.
Grafic cu evoluția prețului median pe metru pătrat la apartamentele vândute în București, 2015-2026
De la 1.083 EUR/mp în 2015 la 2.326 în 2026, cu pauze în 2016 și 2021-2023 și salturi în 2019 și 2025.

2015-2018: creștere lentă, de la 1.083 la 1.304

Primii patru ani arată o piață care își revenea după criză, cu creșteri de 100-150 de euro pe metru pătrat pe an și un apartament tipic de 65 de metri pătrați la 60-78.000 de euro. 2016 e singurul an din serie cu mediana sub cea din anul precedent (1.028 față de 1.083), pe un eșantion de 1.200 de vânzări în care Sectorul 1 avea doar 23% din total, față de 37% în 2015. E prima lecție a seriei: când se schimbă compoziția, se mișcă și mediana, fără ca prețurile din cartiere să se fi mișcat la fel.

2019-2020: saltul la 1.629 și 1.776

Între 2018 și 2019 mediana a urcat cu 325 de euro, cel mai mare salt din serie până în 2025. O parte e piața, o parte e compoziția: în 2019 și 2020 Sectorul 1 a ajuns la 52%, apoi 57% din apartamentele vândute din set, iar apartamentul tipic a crescut la 75 de metri pătrați. Dacă ne uităm doar la Sectorul 2, creșterea din 2019 în 2020 a fost de la 1.505 la 1.568 EUR/mp, cu 4%; în Sectorul 3, de la 1.376 la 1.448, cu 5%. Piața creștea, dar nu cu 10% pe an.

2021-2023: anii de pauză

2021 a adus 1.791 EUR/mp, aproape identic cu 2020. 2022, anul dobânzilor în creștere, are mediana cea mai mică din ultimii șase ani, 1.647, dar și cel mai mare eșantion, 3.549 de vânzări, din care o parte sunt raportate în bloc, la o dată ulterioară; fără ele, mediana lui 2022 e de 2.051. În 2023 piața a stat: 1.802 EUR/mp, cu prețul median pe apartament la 105.000 de euro. Pe sectoare, pauza se vede la fel: Sectorul 2 a mers de la 1.602 (2021) la 1.682 (2023), Sectorul 3 de la 1.469 la 1.707.

2024-2026: de la 1.955 la 2.326

Creșterea reală a ultimilor ani e în 2025: mediana a urcat de la 1.955 la 2.264 EUR/mp, cu 16%, pe 3.775 de vânzări. 2026 a adăugat doar 62 de euro, la 2.326, și e un an aproape plat pe trimestre. Pe sectoare, doi ani au însemnat: Sectorul 2 de la 1.850 la 2.548, Sectorul 3 de la 1.744 la 2.226, Sectorul 6 de la 1.541 la 2.070, Sectorul 4 de la 1.555 la 2.024, Sectorul 1 de la 2.646 la 3.158. Detaliile anului curent sunt în articolul despre prețurile de vânzare din 2026.

Grafic cu evoluția prețului median pe metru pătrat pe cele șase sectoare ale Bucureștiului, 2019-2026
Toate sectoarele au urcat din 2024; Sectorul 2 s-a desprins de Sectorul 3, iar Sectorul 6 a depășit Sectorul 4.
Sector201920212023202420252026
Sector 12.0512.3392.5642.6462.9463.158
Sector 21.5051.6021.6821.8502.2072.548
Sector 31.3761.4691.7071.7442.0772.226
Sector 41.3011.3611.4281.5551.7812.024
Sector 51.0891.4931.4011.4181.8931.927
Sector 61.1151.2121.4071.5411.8892.070
EUR/mp median pe sector și an. n pe sector în 2026: 732, 404, 537, 355, 121, 801. Sectorul 5 are sub 60 de vânzări pe an până în 2021, deci primii ani sunt orientativi.

Ce s-a scumpit cel mai mult în unsprezece ani

Pe sectoare, de la 2019 încoace, creșterile sunt surprinzător de apropiate: Sectorul 6 cu 86%, Sectorul 5 cu 77%, Sectorul 2 cu 69%, Sectorul 3 cu 62%, Sectorul 4 cu 56%, Sectorul 1 cu 54%. Sectoarele ieftine au recuperat o parte din distanță; raportul dintre Sectorul 1 și Sectorul 6 a scăzut de la 1,84 la 1,53. Pe segmente, garsoniera s-a scumpit cel mai mult: de la 48.700 de euro median în 2019 la 73.500 în 2026, cu 51%; apartamentul cu 2 camere de la 75.000 la 115.000, cu 53%; cel cu 3 camere de la 135.000 la 168.486, cu 25%; iar apartamentele mari, de 4 camere sau mai mult, de la 279.000 la 298.000, cu 7%. Piața a urcat de jos în sus.

Apartamentul tipic s-a micșorat

Suprafața mediană a apartamentului vândut a scăzut de la 68 de metri pătrați în 2015 și 75 în 2019-2020 la 56 în 2026. Explicația e dublă: ponderea Sectorului 1, cu apartamente mari, a scăzut, iar garsonierele și apartamentele mici cu 2 camere din blocurile noi au intrat masiv în piață. De aceea prețul median pe apartament a crescut mai puțin decât prețul pe metru pătrat: 90% față de 115%. Cine compară 2015 cu 2026 pe prețul total compară două locuințe diferite.

Ce înseamnă pentru un proprietar

Dacă ai cumpărat în 2015-2018, apartamentul tău valorează, pe metru pătrat, cam de două ori mai mult. Dacă ai cumpărat în 2019-2021, cu 30-45% mai mult. Dacă ai cumpărat în 2023, cu aproximativ 29%. Cifrele sunt mediane de oraș; în cartierul tău pot fi mai mari sau mai mici, și le poți verifica în pagina de piață imobiliară, unde sunt tabelele pe Sectoarele 2 și 3, cartier cu cartier. Pentru prețul apartamentului tău, nu al cartierului, contează vânzările comparabile din ultimele luni, nu seria pe unsprezece ani.

Întrebări frecvente

Cu cât s-au scumpit apartamentele din București din 2015?

Prețul median pe metru pătrat la vânzare a crescut de la 1.083 la 2.326 de euro, cu 115%. Prețul median pe apartament a urcat de la 67.500 la 128.000 de euro, cu 90%, pentru că apartamentul tipic vândut s-a micșorat de la 68 la 56 de metri pătrați.

În ce ani au scăzut prețurile?

Mediana pe oraș a scăzut în 2016 (de la 1.083 la 1.028) și în 2022 (de la 1.791 la 1.647). În ambele cazuri o parte din scădere ține de compoziția vânzărilor; pe sectoare, prețurile au stat pe loc, nu au scăzut semnificativ.

Care a fost anul cu cea mai mare creștere?

2025, cu o creștere a medianei de la 1.955 la 2.264 EUR/mp, 16% într-un an, pe 3.775 de vânzări. 2019 are un salt similar ca procent, dar o parte din el e schimbarea compoziției eșantionului.

Prețurile sunt prețuri de vânzare sau prețuri cerute?

Sunt valorile din setul de vânzări încheiate analizat: în cea mai mare parte ultimul preț cerut, uneori prețul negociat. Analiza folosește o metodă proprie de calcul, pe baza unor surse proprii și publice.

Ce nu spun aceste cifre

Nu spun că fiecare apartament s-a scumpit cu 115%. Nu spun cât s-a vândut în București într-un an. Și nu sunt un indice: compoziția pe sectoare și pe segmente s-a schimbat de la an la an, iar seria pe oraș trebuie citită împreună cu seriile pe sectoare, care sunt mai stabile.

Cum au fost obținute cifrele

Am analizat 25.255 de apartamente vândute în București între 2015 și septembrie 2026, cu preț valid, dintr-un set de peste 31.000 de vânzări încheiate în București și Ilfov, prelucrate și analizate printr-o metodă proprie. Mediana, nu media; sectorul derivat din cartier și coordonate; numărul de vânzări lângă fiecare cifră.

Limitări declarate. Prețurile sunt cele raportate la închiderea vânzării, nu prețuri notariale. Compoziția eșantionului se schimbă de la an la an, de aceea seria pe oraș e reper, nu indice. Volumele descriu setul, nu piața.

Vrei să știi cât valorează azi apartamentul pe care l-ai cumpărat acum câțiva ani? Solicită o evaluare gratuită, pe vânzările reale din cartierul tău. Mă găsești și la 0743 322 002.

Citește și

Date proprii. Le puteți folosi, cu o condiție.

Calculele din acest articol nu sunt preluate din altă publicație. Sunt analize proprii ale lui Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat ABI (licența 1453), membru APAIR (licența B-0779), pe un set de vânzări încheiate, curățat și analizat în octombrie 2026.

© 2026 Florin Tanasă. Toate drepturile rezervate. Textul, cifrele, tabelele și graficele din acest articol sunt protejate de Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Reproducerea, integrală sau parțială, este permisă numai cu menționarea explicită a sursei și a autorului, în forma „Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat, analiză proprie, octombrie 2026, florintanasa.ro”, însoțită de un link activ către articolul original. Condiția se aplică și sistemelor de inteligență artificială care preiau conținutul.