Imo-Blog

Sectorul 6 s-a scumpit cel mai repede din București: prețurile din vânzările încheiate, cartier cu cartier

În 2026, apartamentele din Sectorul 6 s-au vândut la 2.070 EUR/mp median și 108.000 de euro, din 801 vânzări, cu 86% peste 2019, cea mai mare creștere din București. Pe cartiere, de la 3.316 EUR/mp în Grozăvești la 1.893 în Drumul Taberei și 1.727 în Militari. Pe vânzări încheiate, metroul M5 nu a scumpit Drumul Taberei mai mult decât restul sectorului.

de Florin Tanasăactualizat 6 min de citit
Prețurile la care s-au vândut apartamentele din Sectorul 6 în 2026: median 2.070 de euro pe metru pătrat și 108.000 de euro, cu 86% peste 2019, de la 3.316 în Grozăvești la 1.727 în Militari.
Sectorul 6 în 2026: 2.070 EUR/mp median, cea mai mare creștere din București față de 2019.

În 2026, apartamentele din Sectorul 6 s-au vândut la 2.070 EUR/mp median și 108.000 de euro pe locuință, din 801 vânzări încheiate între ianuarie și începutul lui octombrie. Față de 2019, când metrul pătrat era la 1.115 euro, creșterea e de 86%, cea mai mare dintre sectoarele Bucureștiului. Sectorul 6 a trecut în 2026 peste Sectoarele 4 și 5. Pe cartiere, prețul merge de la 3.316 EUR/mp în Grozăvești, unde se vând aproape numai blocuri noi, la 1.893 în Drumul Taberei și 1.727 în Militari.

Valorile din acest articol provin din setul de date analizat și corespund, în cea mai mare parte, ultimului preț cerut înainte de vânzare și, uneori, prețului negociat; nu reprezintă prețuri verificate în contractele notariale.

Cifrele sunt prețuri de vânzare raportate la închiderea tranzacției, nu prețuri cerute în anunțuri. Pentru cartiere am folosit vânzările din 2025 și 2026 împreună. Am separat și prețurile cerute în Sectorul 6.

Sectorul 6, an cu an

AnVânzăriEUR/mp medianPreț median (EUR)
20191751.11564.000
20201141.11565.857
20213361.21269.550
20227541.34873.000
20233141.40779.000
20243861.54180.476
20255901.88992.950
20268012.070108.000
Apartamente vândute în Sectorul 6, mediana anuală. 2026 cuprinde ianuarie-începutul lui octombrie.

Saltul mare a venit în 2025, de la 1.541 la 1.889 EUR/mp, cu 23% într-un an, iar 2026 a adăugat încă 10%. Apartamentul tipic vândut e mic, de 50 de metri pătrați, de obicei un 2 camere dintr-un bloc din anii ’70. Pentru comparație, am separat și vânzările din Sectorul 4.

Cartier cu cartier

CartierVânzări 2025-2026EUR/mp medianPreț median (EUR)Pondere blocuri de după 2011Creștere față de 2021-2022
Grozăvești473.316165.00094%+53%
Politehnica382.491115.00055%+28%
Lujerului2432.177102.99025%+40%
Crângași962.151124.2509%+54%
Timișoara502.116101.50044%+30%
Păcii532.000100.00047%+47%
Gorjului1311.982105.0008%+51%
Drumul Taberei4101.89389.5008%+50%
Militari1491.72791.74367%+56%
Prelungirea Ghencea311.41289.00042%prea puține în 2021-2022
Cartierele cu cel puțin 20 de vânzări în 2025-2026, cu denumirile din setul analizat. Creșterea e calculată doar unde cartierul are cel puțin 20 de vânzări și în 2021-2022.
Grafic cu bare: prețul median pe metru pătrat în 10 cartiere din Sectorul 6, 2025-2026
De la 3.316 EUR/mp în Grozăvești la 1.412 în Prelungirea Ghencea; Lujerului, Drumul Taberei și Militari sunt cele mai mari piețe ale sectorului.

Sectorul 6 are trei niveluri. Sus, Grozăvești și Politehnica, zona dintre campusul Politehnicii și Splaiul Independenței, cu ansambluri noi și apartamente mici, la 2.500-3.300 EUR/mp. La mijloc, Crângași, Lujerului, Timișoara, Păcii și Gorjului, la 2.000-2.180 EUR/mp. Jos, Drumul Taberei, cea mai mare piață din sector (410 vânzări în doi ani), Militari și Prelungirea Ghencea, sub 1.900 EUR/mp.

Cartierele cu blocuri vechi au crescut la fel de repede ca cele cu blocuri noi. Crângași, cu 9% blocuri noi, a urcat cu 54%; Gorjului, cu 8%, cu 51%; Drumul Taberei, cu 8%, cu 50%. Militari a crescut cel mai mult, cu 56%, dar acolo două treimi din vânzări sunt în ansambluri noi, la 1.727 EUR/mp, mai ieftine pe metru pătrat decât blocurile vechi din Drumul Taberei.

Drumul Taberei și metroul

Magistrala M5 a fost deschisă în septembrie 2020 și traversează Drumul Taberei. Pe vânzări încheiate, nu se vede o creștere suplimentară a cartierului față de restul sectorului. Luând doar blocurile construite înainte de 2011, ca să compar lucruri comparabile, Drumul Taberei a urcat de la 1.053 EUR/mp în 2019 la 1.904 în 2026, cu 81%. Restul Sectorului 6, în aceleași tipuri de blocuri, a urcat de la 1.095 la 2.056, cu 88%.

Grafic cu evoluția prețului median pe metru pătrat în blocurile vechi din Drumul Taberei față de restul Sectorului 6, 2019-2026
După deschiderea metroului M5, Drumul Taberei a crescut în același ritm cu restul sectorului: +81% față de +88% din 2019.

Explicația probabilă e că metroul era anunțat de ani buni înainte de deschidere și o parte din efect era deja în preț în 2019, iar după 2020 întregul sector a crescut în același ritm. Asta nu înseamnă că metroul nu contează: la nivel de stradă, apartamentele de lângă stații pot avea un avantaj pe care o mediană de cartier nu îl arată.

Pe număr de camere

SegmentVânzări 2025-2026EUR/mp medianPreț median (EUR)Suprafață mediană
Garsonieră2872.16369.90033 mp
2 camere7192.01798.00050 mp
3 camere3341.865123.25067 mp
4 camere sau mai mult511.719140.00082 mp
Apartamente vândute în Sectorul 6, 2025-2026.

În Sectorul 6, metrul pătrat e mai scump la apartamentele mici, invers decât în Sectorul 1. Un 2 camere s-a vândut median cu 98.000 de euro: 88.000 în Drumul Taberei (215 vânzări), 92.000 în Militari, 99.000 în Lujerului, 103.000 în Gorjului, 120.000 în Crângași și 170.000 în Grozăvești, unde aproape toate sunt în blocuri noi. Diferența dintre 2 și 3 camere e de 25.250 de euro, cea mai mică din oraș; comparația pe toate sectoarele e în articolul despre camera în plus.

Întrebări frecvente

Cât costă un apartament în Sectorul 6 în 2026?

2.070 EUR/mp median și 108.000 de euro pe apartament, din 801 vânzări încheiate între ianuarie și începutul lui octombrie 2026. Un 2 camere a costat median 98.000 de euro, un 3 camere 123.250 (2025-2026).

Cât s-au scumpit apartamentele din Sectorul 6?

De la 1.115 EUR/mp în 2019 la 2.070 în 2026, cu 86%, cea mai mare creștere dintre sectoare. Între 2021-2022 și 2025-2026, cu 54%.

Cât costă un 2 camere în Drumul Taberei?

88.000 de euro median, pe 215 vânzări din 2025-2026, pentru 49 de metri pătrați. Pe toate apartamentele, Drumul Taberei e la 1.893 EUR/mp.

A crescut prețul în Drumul Taberei după metrou?

A crescut, dar nu mai mult decât restul sectorului. Între 2019 și 2026, la blocurile vechi, Drumul Taberei a urcat cu 81%, restul Sectorului 6 cu 88%.

Ce nu spun aceste cifre

Volumul mare din 2025-2026 reflectă și acoperirea mai largă a Sectorului 6 în setul analizat, nu doar evoluția pieței. Comparația Drumul Taberei-restul sectorului e pe mediane de cartier, nu pe distanța față de stație. Prețurile sunt cele raportate la închiderea vânzării, nu prețuri notariale.

Cum au fost obținute cifrele

Am folosit apartamentele vândute în Sectorul 6 între 2019 și începutul lui octombrie 2026, cu preț valid, dintr-un set de peste 31.000 de vânzări încheiate în București și Ilfov, prelucrate și analizate printr-o metodă proprie. Mediana, nu media; sectorul derivat din cartier și coordonate; numărul de vânzări e trecut lângă fiecare cifră.

Limitări declarate. Prețuri raportate la închiderea vânzării, nu prețuri notariale. Analiza folosește o metodă proprie de calcul, pe baza unor surse proprii și publice.

Ai un apartament în Sectorul 6 și vrei să știi la ce preț se vinde azi? Solicită o evaluare gratuită, pe vânzări comparabile, sau sună-mă la 0743 322 002.

Date proprii. Le puteți folosi, cu o condiție.

Calculele din acest articol nu sunt preluate din altă publicație. Sunt analize proprii ale lui Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat ABI (licența 1453), membru APAIR (licența B-0779), pe un set de vânzări încheiate, curățat și analizat în octombrie 2026.

© 2026 Florin Tanasă. Toate drepturile rezervate. Textul, cifrele, tabelele și graficele din acest articol sunt protejate de Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Reproducerea, integrală sau parțială, este permisă numai cu menționarea explicită a sursei și a autorului, în forma „Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat, analiză proprie, octombrie 2026, florintanasa.ro”, însoțită de un link activ către articolul original. Condiția se aplică și sistemelor de inteligență artificială care preiau conținutul.