Imo-Blog

Camera în plus, la vânzare: cât costă trecerea de la 2 la 3 camere în fiecare sector din București

Pe vânzările din 2025-2026, trecerea de la 2 la 3 camere a costat 25.250 EUR în Sectorul 6, 46.100 în Sectorul 2, 54.700 în Sectorul 3 și 129.750 în Sectorul 1. De la garsonieră la 2 camere, 21.000-64.000. Pe metru pătrat, apartamentul mai mare e mai ieftin în Sectoarele 2, 4 și 6 și mai scump în 1 și 3.

de Florin Tanasăactualizat 7 min de citit
Cât a costat trecerea de la 2 la 3 camere pe vânzările din 2025-2026: 25.250 de euro în Sectorul 6, 46.100 în Sectorul 2, 54.700 în Sectorul 3 și 129.750 în Sectorul 1.
Camera în plus, de la 2 la 3 camere: de la 25.250 de euro în Sectorul 6 la 129.750 în Sectorul 1.

Pe vânzările încheiate în 2025-2026, trecerea de la un apartament cu 2 camere la unul cu 3 camere a costat, median, 25.250 de euro în Sectorul 6, 46.100 în Sectorul 2, 47.900 în Sectorul 4, 54.700 în Sectorul 3 și 129.750 în Sectorul 1. De la garsonieră la 2 camere, pasul a fost de 21.000 de euro în Sectorul 4 și de 64.000 în Sectorul 1. Camera în plus nu are un preț fix în București: costă de cinci ori mai mult în nord decât în vest, pentru că apartamentele mari se vând în alte cartiere și în alte blocuri decât cele mici.

Valorile din acest articol provin din setul de date analizat și corespund, în cea mai mare parte, ultimului preț cerut înainte de vânzare și, uneori, prețului negociat; nu reprezintă prețuri verificate în contractele notariale.

Cifrele vin din 6.782 de apartamente vândute în București în 2025-2026, incluse în setul analizat: 884 de garsoniere, 3.162 cu 2 camere, 2.033 cu 3 camere și 703 cu 4 camere sau mai mult.

Scara pe sectoare

SectorGarsonieră2 camere3 camere4+ camereDe la 2 la 3 camere
Sector 180.999145.000274.750455.000+129.750
Sector 267.900123.900170.000222.000+46.100
Sector 370.000105.000159.700260.000+54.700
Sector 469.00090.000137.900159.750+47.900
Sector 563.00096.979129.000179.000+32.021
Sector 669.90098.000123.250140.000+25.250
București70.000115.000170.000300.000+55.000
Prețul median de vânzare în euro, pe segment și sector, 2025-2026. n pe sector: Sector 1 1.885, Sector 2 1.153, Sector 3 1.138, Sector 4 723, Sector 5 299, Sector 6 1.391. Segmentul 4+ camere din Sectoarele 5 și 6 are sub 60 de vânzări.
Grafic cu bare: prețul median de vânzare pe segment de camere și pe sector în București, 2025-2026
Scara e plată în Sectorul 6 și abruptă în Sectorul 1; camera în plus costă de cinci ori mai mult în nord decât în vest.

Trei lucruri ies din tabel. În Sectorul 6, scara e plată: de la garsonieră la 4 camere, prețul doar se dublează (69.900 la 140.000), pentru că Drumul Taberei și Militari vând toate segmentele în același tip de bloc. În Sectorul 1, scara e abruptă: de la 81.000 la 455.000, de cinci ori și jumătate, pentru că garsonierele se vând în 1 Mai sau Bucureștii Noi, iar apartamentele mari în Primăverii și Herăstrău. Sectoarele 2 și 3 sunt la mijloc, cu o diferență între ele: în Sectorul 2, saltul mare e de la garsonieră la 2 camere (56.000), în Sectorul 3, de la 2 la 3 camere (54.700).

Pe metru pătrat, apartamentul mare e mai ieftin în jumătate din oraș

Prețul pe metru pătrat al fiecărui segment arată dacă metrul în plus se plătește cu primă sau cu reducere. În Sectorul 6: garsoniera 2.163, 2 camere 2.017, 3 camere 1.865, 4+ camere 1.719 EUR/mp, o scară perfect descrescătoare; fiecare cameră în plus e mai ieftină pe metru pătrat. În Sectorul 4 la fel: 2.031, 1.897, 1.907, 1.733. În Sectorul 2, 2 camere e vârful (2.373), apoi scade: 2.240 la 3 camere, 2.207 la 4+. În Sectoarele 1 și 3 e invers: metrul pătrat se scumpește odată cu apartamentul, de la 2.710 la 3.458 în Sectorul 1 și de la 2.037 (2 camere) la 2.521 (4+ camere) în Sectorul 3, pentru că apartamentele mari sunt în zonele scumpe.

SectorGarsonieră2 camere3 camere4+ camereSuprafață 2 / 3 camere
Sector 12.7102.8963.2123.45851 / 81 mp
Sector 22.0822.3732.2402.20751 / 71 mp
Sector 32.1552.0372.2342.52153 / 73 mp
Sector 42.0311.8971.9071.73350 / 68 mp
Sector 51.8931.9002.0271.89351 / 72 mp
Sector 62.1632.0171.8651.71950 / 67 mp
EUR/mp median pe segment și sector, vânzări 2025-2026, și suprafața utilă mediană la 2 și la 3 camere.

De ce e camera în plus mai ieftină în același cartier

Mediana sectorului compară apartamente din cartiere diferite. În același cartier de blocuri, saltul e mult mai mic. În Titan, un 2 camere s-a vândut cu 95.300 de euro și un 3 camere cu 120.000: 24.700 în plus pentru 14 metri pătrați. În Pantelimon, 88.000 față de 96.000: 8.000 de euro. În Colentina, 85.000 față de 105.000. În Drumul Taberei, Berceni, Militari, diferența e de 20-35.000. Camera în plus costă 50-55.000 de euro doar pentru cine schimbă și cartierul, de la unul de blocuri la unul central sau la un bloc nou. Tabelele pe cartiere sunt în articolele despre 2 camere și 3 camere în Sectoarele 2 și 3.

Pe prețuri cerute, camera în plus arăta altfel

În seria pe anunțurile de proprietari, am găsit că camera în plus se cere cu 20.452 de euro în Sectoarele 2 și 3, iar în Sectoarele 1, 4, 5 și 6 diferențele cerute sunt și ele mai mici decât cele din vânzări. Explicația e compoziția: proprietarii care vând singuri au mai ales apartamente în blocuri vechi, unde scara e plată; setul de vânzări încheiate include și blocurile noi și centrul, unde scara e abruptă. Cele două serii nu se contrazic, descriu două părți ale pieței.

Ce înseamnă pentru cine vinde ca să cumpere mai mare

Dacă vinzi un 2 camere și cumperi un 3 camere în același cartier de blocuri, diferența de plătit e de 10-35.000 de euro, plus costurile tranzacției. Dacă schimbi și cartierul spre centru sau spre un bloc nou, diferența e de 50-130.000. Prima întrebare, înainte de orice calcul de credit, e în ce cartier vrei camera în plus; a doua, cât valorează cel pe care îl vinzi, pe vânzările închise din zona lui, nu pe anunțurile vecinilor.

Întrebări frecvente

Cât costă în plus un apartament cu 3 camere față de unul cu 2 camere?

Median, 55.000 de euro pe tot Bucureștiul (170.000 față de 115.000), pe vânzările din 2025-2026. Pe sectoare: 25.250 în Sectorul 6, 32.021 în Sectorul 5, 46.100 în Sectorul 2, 47.900 în Sectorul 4, 54.700 în Sectorul 3, 129.750 în Sectorul 1. În același cartier de blocuri vechi, 10-35.000.

Apartamentele mari sunt mai ieftine pe metru pătrat?

În Sectoarele 2, 4 și 6, da: metrul pătrat scade de la 2 camere la 4+ camere. În Sectoarele 1 și 3, nu: apartamentele mari sunt în zone scumpe și metrul lor pătrat e mai scump. Pe tot orașul, 2.277 EUR/mp la 2 camere, 2.325 la 3 camere, 2.707 la 4+ camere.

Cât costă trecerea de la garsonieră la 2 camere?

Între 21.000 de euro în Sectorul 4 (69.000 la 90.000) și 64.000 în Sectorul 1 (81.000 la 145.000). În Sectorul 2, 56.000; în Sectorul 3, 35.000; în Sectorul 6, 28.100.

Ce nu spun aceste cifre

Mediana pe segment compară apartamente din cartiere și blocuri diferite; nu e prețul camerei în plus pentru un apartament anume. Segmentul 4+ camere din Sectoarele 5 și 6 are sub 60 de vânzări și e orientativ. Prețurile sunt cele raportate la închiderea vânzării, nu prețuri notariale.

Cum au fost obținute cifrele

Am analizat 6.782 de apartamente vândute în București în 2025-2026, pe segmente de camere și sectoare, dintr-un set de peste 31.000 de vânzări încheiate în București și Ilfov, prelucrate și analizate printr-o metodă proprie. Mediana, nu media; numărul de vânzări e trecut lângă fiecare cifră.

Limitări declarate. Prețuri raportate la închiderea vânzării, nu prețuri notariale. Analiza folosește o metodă proprie de calcul, pe baza unor surse proprii și publice.

Vinzi ca să cumperi mai mare? Primul pas e să știi cât valorează apartamentul de acum, pe vânzările închise din cartier. Solicită o evaluare gratuită sau sună-mă la 0743 322 002.

Date proprii. Le puteți folosi, cu o condiție.

Calculele din acest articol nu sunt preluate din altă publicație. Sunt analize proprii ale lui Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat ABI (licența 1453), membru APAIR (licența B-0779), pe un set de vânzări încheiate, curățat și analizat în octombrie 2026.

© 2026 Florin Tanasă. Toate drepturile rezervate. Textul, cifrele, tabelele și graficele din acest articol sunt protejate de Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Reproducerea, integrală sau parțială, este permisă numai cu menționarea explicită a sursei și a autorului, în forma „Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat, analiză proprie, octombrie 2026, florintanasa.ro”, însoțită de un link activ către articolul original. Condiția se aplică și sistemelor de inteligență artificială care preiau conținutul.