Imo-Blog

Clasamentul creșterilor din Sectoarele 2 și 3: Obor în frunte cu 72%, Colentina și 1 Decembrie 1918 la coadă cu 25-27%

Între 2021-2022 și 2025-2026, prețul median de vânzare pe metru pătrat a crescut cu 72% în Obor, 55% în Barbu Văcărescu, 52% în Decebal, 42% în Dristor, 36% în Titan, 27% în Colentina, 25% în 1 Decembrie 1918. Clasamentul complet al celor 24 de cartiere cu vânzări suficiente în ambele perioade, și de ce metroul a câștigat.

de Florin Tanasăactualizat 7 min de citit
Creșterea prețului de vânzare pe metru pătrat între 2021-2022 și 2025-2026: 72% în Obor, 55% în Barbu Văcărescu, 52% în Decebal, 42% în Dristor, 36% în Titan, 27% în Colentina.
Obor, cea mai mare creștere din Sectoarele 2 și 3: 72% față de 2021-2022.

Nu toate cartierele s-au scumpit la fel. Între 2021-2022 și 2025-2026, prețul median la care s-au vândut apartamentele a crescut cu 72% în Obor, 55% în Barbu Văcărescu, 52% în Decebal, 50% în Lacul Tei, dar cu doar 27% în Colentina, 25% în 1 Decembrie 1918 și 29% în Basarabia. Am comparat două ferestre de câte doi ani, ca fiecare cartier să aibă cel puțin 20 de vânzări în fiecare, și am obținut un clasament al celor 24 de cartiere din Sectoarele 2 și 3 cu date suficiente. Rezultatul are o regulă simplă: cartierele cu metrou și cele cu blocuri noi au urcat cel mai mult; cartierele de tramvai, cu blocuri din anii ’70, cel mai puțin.

Valorile din acest articol provin din setul de date analizat și corespund, în cea mai mare parte, ultimului preț cerut înainte de vânzare și, uneori, prețului negociat; nu reprezintă prețuri verificate în contractele notariale.

Clasamentul complet

CartierEUR/mp 2021-2022nEUR/mp 2025-2026nCreșterePreț median 2025-2026
Obor1.341342.30887+72%119.700
Barbu Văcărescu2.2692003.523159+55%234.000
Decebal1.900292.89142+52%184.500
Lacul Tei1.408582.11240+50%102.000
Moșilor1.717342.54158+48%139.450
Universitate1.635212.42361+48%130.000
Unirii2.022372.96280+47%209.000
Ștefan cel Mare1.729652.52461+46%176.500
Doamna Ghica1.285241.87552+46%116.250
Dristor1.5711092.227106+42%119.495
Vitan Mall1.575212.22127+41%90.000
Pantelimon1.202811.69154+41%86.450
Nicolae Grigorescu1.429572.00029+40%92.400
Pipera (partea din oraș)2.167483.000113+38%187.500
Calea Călărașilor1.937262.66140+37%195.250
Titan1.3781801.870149+36%103.000
Eminescu2.371283.16420+33%250.000
Tei1.450231.92261+33%95.000
Vitan1.559282.05367+32%103.000
Iancului1.484521.95049+31%89.900
Basarabia1.396281.79820+29%96.000
Colentina1.312681.66749+27%85.000
Teiul Doamnei1.451301.84627+27%105.000
1 Decembrie 19181.400591.75338+25%96.145
Apartamente vândute, mediana EUR/mp în 2021-2022 față de 2025-2026, cartiere cu cel puțin 20 de vânzări în fiecare fereastră. Theodor Pallady e exclus, pentru că avea 9 vânzări în 2021-2022; evoluția lui e tratată separat. Dacia (-3%, pe 25 și 29 de vânzări) e exclusă ca eșantion prea eterogen.
Grafic cu bare: creșterea prețului median pe metru pătrat între 2021-2022 și 2025-2026 pe cartierele din Sectoarele 2 și 3
Obor în frunte cu 72%; cartierele de metrou și cu blocuri noi au urcat cu 45-72%, cele de tramvai cu blocuri din anii ’70 cu 25-33%.

Obor: cea mai mare creștere din București, cu o explicație

Obor a urcat cu 72%, de la 1.341 la 2.308 EUR/mp, cea mai mare creștere nu doar din Sectoarele 2 și 3, ci din tot orașul, înaintea Domeniilor (70%) și a Militariului (56%). O parte din salt e compoziția: în 2021-2022, aproape toate apartamentele vândute în Obor erau în blocuri din 1966-1978; în 2025-2026, 38 din 87 sunt în blocuri noi, pe Ferdinand și în jurul pieței, vândute la 2.457 EUR/mp. Dar și blocul vechi din Obor a urcat: apartamentele din 1966-1978 s-au vândut în 2025-2026 la 1.947 EUR/mp, cu 45% peste mediana cartierului de acum patru ani. Metroul, piața și blocurile noi au tras Obor din categoria „Colentina” în categoria „Moșilor” în patru ani.

Regula metroului

Cartierele din jumătatea de sus a clasamentului au aproape toate o stație de metrou în interior: Obor, Ștefan cel Mare, Dristor, Unirii, Universitate, Decebal (Muncii), Nicolae Grigorescu, Barbu Văcărescu (Pipera). Cele din jumătatea de jos sunt cartierele de tramvai sau de autobuz: Colentina, Teiul Doamnei, 1 Decembrie 1918, Basarabia, Tei, Pantelimon. Excepțiile confirmă: Lacul Tei și Doamna Ghica, fără metrou, au urcat cu 50% și 46% pentru că au primit blocuri noi; Titan și Iancului, cu metrou, au urcat moderat (36% și 31%) pentru că nu au primit aproape nimic nou și au cel mai vechi fond de blocuri. Metroul singur nu ajunge; metroul plus oferta nouă face diferența.

Creșterea pe preț total e altă poveste

Pe prețul median pe apartament, clasamentul se amestecă, pentru că se schimbă și ce se vinde. Ștefan cel Mare a urcat cu 68% pe preț total (de la 105.000 la 176.500 de euro), Decebal cu 66%, Teiul Doamnei cu 66% (de la 63.100 la 105.000, cu apartamente mai mari), în timp ce Nicolae Grigorescu a urcat cu doar 17% pe preț total (de la 79.000 la 92.400) deși a urcat cu 40% pe metru pătrat, pentru că s-au vândut apartamente mai mici. Pentru un proprietar, cifra care contează e cea pe metru pătrat, pentru că apartamentul lui nu și-a schimbat suprafața.

Ce înseamnă pentru proprietari

Dacă ai cumpărat în 2021-2022 în Obor, Barbu Văcărescu, Decebal, Lacul Tei, Moșilor sau Ștefan cel Mare, apartamentul tău valorează pe metru pătrat cu 45-72% mai mult, mai mult decât media orașului. Dacă ai cumpărat în Colentina, Teiul Doamnei, 1 Decembrie 1918, Basarabia, Iancului sau Tei, creșterea e de 25-33%, sub media orașului; e tot o creștere, dar diferența față de cartierele de metrou s-a lărgit. Pentru cumpărători, clasamentul spune unde a fost creșterea, nu unde va fi; cartierele de la coadă sunt și cele mai ieftine pe metru pătrat, și singurele unde un 2 camere mai costă sub 90.000 de euro. Detaliile pe fiecare cartier sunt în Sectorul 2 în 2026 și Sectorul 3 în 2026; pentru seria lungă pe oraș, prețurile an cu an din 2015.

Întrebări frecvente

Care cartier din București s-a scumpit cel mai mult?

Obor, cu 72% pe metru pătrat între 2021-2022 și 2025-2026 (de la 1.341 la 2.308 EUR/mp), urmat de Domenii (70%), Militari (56%), Barbu Văcărescu (55%), Crângași (54%) și Grozăvești (53%). Jumătate din saltul Oborului vine din blocurile noi vândute în zonă.

Care cartiere din Sectoarele 2 și 3 s-au scumpit cel mai puțin?

1 Decembrie 1918 (25%), Colentina și Teiul Doamnei (27%), Basarabia (29%), Iancului (31%), Tei și Vitan (32-33%). Sunt cartiere fără metrou sau fără ofertă nouă, cu blocuri din anii ’70.

Cu cât s-a scumpit Titan? Dar Dristor?

Titan cu 36% pe metru pătrat (de la 1.378 la 1.870 EUR/mp), Dristor cu 42% (de la 1.571 la 2.227), între 2021-2022 și 2025-2026.

Ce nu spun aceste cifre

Creșterea pe cartier e creșterea medianei, nu a fiecărui apartament; compoziția vânzărilor se schimbă, mai ales unde au intrat blocuri noi. Cartierele cu sub 30 de vânzări într-o fereastră sunt orientative. Prețurile sunt cele raportate la închiderea vânzării, nu prețuri notariale.

Cum au fost obținute cifrele

Am comparat mediana prețului pe metru pătrat în două ferestre de câte doi ani, 2021-2022 și 2025-2026, pentru cartierele din Sectoarele 2 și 3 cu cel puțin 20 de apartamente vândute în fiecare fereastră, dintr-un set de peste 31.000 de vânzări încheiate în București și Ilfov, prelucrate și analizate printr-o metodă proprie. Ferestrele de doi ani sunt folosite ca eșantioanele să fie suficiente; comparația pe un singur an ar avea sub 10 vânzări în multe cartiere.

Limitări declarate. Prețuri raportate la închiderea vânzării, nu prețuri notariale. Analiza folosește o metodă proprie de calcul, pe baza unor surse proprii și publice.

Ai cumpărat acum câțiva ani și vrei să știi cât valorează azi, pe vânzările din cartierul tău? Solicită o evaluare gratuită sau sună-mă la 0743 322 002.

Citește și

Date proprii. Le puteți folosi, cu o condiție.

Calculele din acest articol nu sunt preluate din altă publicație. Sunt analize proprii ale lui Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat ABI (licența 1453), membru APAIR (licența B-0779), pe un set de vânzări încheiate, curățat și analizat în octombrie 2026.

© 2026 Florin Tanasă. Toate drepturile rezervate. Textul, cifrele, tabelele și graficele din acest articol sunt protejate de Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Reproducerea, integrală sau parțială, este permisă numai cu menționarea explicită a sursei și a autorului, în forma „Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat, analiză proprie, octombrie 2026, florintanasa.ro”, însoțită de un link activ către articolul original. Condiția se aplică și sistemelor de inteligență artificială care preiau conținutul.