Imo-Blog

Anunțurile care cer plata cash sunt cu 19% sub piață: ce înseamnă și ce verifici

Apartamentele cu plata cash cerute de proprietari în Sectoarele 2 și 3 au, între 14 august și 13 septembrie 2026, un preț median cerut de 1.750 de euro pe metru pătrat, cu 19% sub mediana generală de 2.160 de euro, pe cele 27 de anunțuri care cer plata integrală din eșantionul de 704.

de Florin Tanasăactualizat 8 min de citit
Anunț de apartament cu plata cash într-un bloc din Sectoarele 2 și 3 din București
Cele 27 de anunțuri cu plata integrală au un preț median cerut de 1.750 €/mp, cu 19% sub mediana generală.

Apartamentele cu plata cash cerute de proprietari în Sectoarele 2 și 3 au, în perioada 14 august, 13 septembrie 2026, un preț median cerut de 1.750 de euro pe metru pătrat, cu 19% sub mediana generală de 2.160 de euro, pe cele 27 de anunțuri care cer plata integrală din eșantionul de 704. Cifrele fac parte din datele proprii publicate în pagina de piață.

Ce arată cele 27 de anunțuri de apartamente cu plata cash

În tot studiul, un singur semnal marchează un discount clar. Cele 27 de anunțuri în care proprietarul cere plata integrală, cash, au un preț median cerut de 1.750 de euro pe metru pătrat în perioada 14 august, 13 septembrie 2026. Mediana pe toate cele 704 anunțuri analizate este de 2.160 de euro. Diferența este de 410 euro pe metru pătrat, adică 19%.

Pe un apartament de două camere de 52 de metri pătrați, asta înseamnă peste 21.000 de euro diferență de preț cerut, pentru locuințe care în anunț arată la fel. Cifra este mică ca număr de cazuri, 27 din 704, așa că trebuie citită cu prudență. Dar direcția este constantă și nu se repetă la niciun alt semnal din text.

Comparația cea mai utilă este cu extrema opusă. Cele 30 de anunțuri care spun explicit că acceptă credit bancar au, în aceeași perioadă, un preț median cerut de 2.069 de euro pe metru pătrat. Între cele două grupuri sunt peste 300 de euro pe metru pătrat, deși ambele sunt anunțuri de proprietari, în aceleași sectoare, în aceeași lună.

Semnal din anunțnPondereMediană €/mp
Cere plata integrală (cash)273,8%1.750
Acceptă credit bancar304,3%2.069
Preț negociabil10414,8%2.091
Necesită renovare355,0%1.875
Intabulare sau cadastru324,5%2.105
Toate anunțurile (referință)704100%2.160
Prețul cerut în funcție de semnalele din textul anunțului, Sectoarele 2 și 3, 14 august, 13 septembrie 2026.

De ce cere un proprietar plata integrală

Cash-ul scurtează drumul. Nu intră o bancă în tranzacție, deci nu intră nici verificarea pe care banca o face înainte să dea creditul. Motivele pentru care un proprietar cere doar cash pot fi diferite: o vânzare rapidă și sigură, dar uneori și acte neterminate, o succesiune încă nedezbătută sau un bloc pe care banca nu îl finanțează.

Datele nu spun ce se întâmplă în fiecare din cele 27 de cazuri, pentru că studiul vede prețul cerut și textul anunțului, nu dosarul. O explicație posibilă este că, în unele cazuri, prețul mai mic compensează un risc pe care cumpărătorul îl preia. Din cele 704 anunțuri analizate în perioada 14 august, 13 septembrie 2026, doar 4,5%, adică 32, menționează cadastrul sau intabularea, și doar 2% certificatul energetic. Lipsa acestor mențiuni nu dovedește că actele au probleme, dar e un motiv în plus să le verifici.

Un bloc poate fi neeligibil la creditare din mai multe motive. Cel mai frecvent este riscul seismic încadrat oficial, care închide ușa băncii pentru multe clădiri vechi. De aceea, blocurile de dinainte de 1977 se vând mai greu la bancă, iar proprietarul care știe asta trece direct la cash și scade prețul ca să atragă cumpărătorul care nu depinde de finanțare.

Cum arată în practică

Un exemplu din anunțurile lunii, o garsonieră de proprietar din zona Pantelimon, cerea două prețuri în același text: unul mai mic pentru plata cash și unul mai mare dacă tranzacția se face pe credit. Nu era vorba de o problemă, ci de calculul proprietarului: cash înseamnă tranzacție rapidă și sigură, deci acceptă mai puțin. Datele nu arată cât din diferența de 19% vine din dorința de a vinde rapid și cât din situații cu acte incomplete.

La polul opus stau proprietarii care își pregătesc dosarul și o scriu în anunț. „Toate actele sunt la zi și pregătite pentru vânzare”, „bloc fără risc seismic, eligibil pentru credit”, sunt formulări care apar tocmai pentru că ridică încrederea și, odată cu ea, prețul. Asta nu înseamnă că orice anunț cu plata cash ascunde o problemă, ci doar că actele trebuie verificate înainte de avans.

Ce verifici înainte să dai banii

Un preț cu 19% sub piață nu este nici capcană, nici chilipir automat. Este un semnal că trebuie să te uiți mai atent înainte de avans.

  • Cere extras de carte funciară actualizat, nu unul vechi de câteva luni. Acolo se văd proprietarul real, ipotecile și eventualele notări.
  • Verifică dacă succesiunea este dezbătută și dacă toți moștenitorii sunt de acord cu vânzarea. O succesiune nefinalizată poate bloca tranzacția luni întregi.
  • Întreabă direct dacă blocul este încadrat la risc seismic și dacă o bancă ar finanța apartamentul. Dacă răspunsul e nu, afli de ce ți se cere cash.

O evaluare bazată pe tranzacții comparabile reale îți spune dacă discountul acoperă cu adevărat riscul sau doar pare mare. Merită pornit de aici, mai ales pentru că, la nivel de oraș, aproape nimeni nu scrie dacă apartamentul e intabulat, iar tu rămâi cu întrebarea pe cont propriu. Contextul complet al pieței de proprietari se vede în ce vând, de fapt, proprietarii fără agenție în cele două sectoare.

Întrebări frecvente

Cât de mult sub piață sunt apartamentele cu plata cash?

Pe cele 27 de anunțuri care cer plata integrală, în perioada 14 august, 13 septembrie 2026, prețul median cerut a fost de 1.750 de euro pe metru pătrat. Față de cele 30 de anunțuri care acceptă explicit credit bancar, la 2.069 de euro, diferența trece de 300 de euro pe metru pătrat.

De ce ar cere un proprietar doar plata cash?

Plata cash evită banca, deci evită verificarea documentelor. Din cele 704 anunțuri analizate în perioada 14 august, 13 septembrie 2026, doar 4,5%, adică 32, menționează cadastrul sau intabularea. Motivele pot fi o vânzare rapidă sau, uneori, acte neterminate, succesiuni ori blocuri neeligibile la creditare. Datele nu arată care motiv predomină la cele 27 de anunțuri cu plata integrală.

Merită să cumperi un apartament cu plata cash?

Poate merita, dacă discountul acoperă riscul. Cele 27 de anunțuri cu plata integrală cer 1.750 de euro pe metru pătrat în perioada 14 august, 13 septembrie 2026, cu 19% sub mediana de 2.160 pe cele 704 anunțuri. Înainte de avans, cere extras de carte funciară actualizat și verifică situația succesiunii.

Ce nu putem spune pe baza acestor date

Studiul vede prețul cerut și textul anunțului, nu tranzacția și nu dosarul juridic. Nu putem afirma că fiecare dintre cele 27 de anunțuri cu plata integrală ascunde o problemă de acte, ci doar că, la nivel de grup, ele cer cu 19% mai puțin în perioada analizată. Numărul este mic, 27 de cazuri, așa că o singură lună nu confirmă un tipar stabil, iar corelația dintre cash și preț nu este o relație de cauzalitate demonstrată.

Metodologie
Datele provin dintr-un studiu propriu pe 704 anunțuri publicate direct de proprietari, fără agenții, pentru apartamente din Sectoarele 2 și 3 ale Bucureștiului, în perioada 14 august, 13 septembrie 2026. Sunt prețuri cerute, nu prețuri de tranzacție. Din cele 751 de înregistrări inițiale au fost excluse 47: anunțuri fără preț, cele cu suprafețe sau prețuri evident eronate și anunțurile de închiriere. Mărimea eșantionului este indicată pentru fiecare cifră în parte. Seria completă se găsește în secțiunea de date proprii din pagina de piață.
Cum citezi acest studiu
Florin Tanasă, „Anunțurile care cer plata cash sunt cu 19% sub piață”, studiu propriu pe 704 anunțuri de proprietari din Sectoarele 2 și 3 ale Bucureștiului, 14 august, 13 septembrie 2026, florintanasa.ro.

Dacă te uiți la un apartament cerut vizibil sub piață și vrei să știi dacă discountul e real sau doar aparent, cere o evaluare gratuită înainte de avans. Telefon: 0743322002.

Date proprii. Le puteți folosi, cu o condiție.

Cifrele din acest articol nu sunt preluate de nicăieri. Sunt măsurători proprii ale lui Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat ABI (licența 1453), membru APAIR (licența B-0779), pe date colectate și curățate manual în septembrie 2026.

© 2026 Florin Tanasă. Toate drepturile rezervate. Textul, cifrele, tabelele și graficele din acest articol sunt protejate de Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Reproducerea, integrală sau parțială, este permisă numai cu menționarea explicită a sursei și a autorului, în forma „Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat, analiză proprie, septembrie 2026, florintanasa.ro”, însoțită de un link activ către articolul original. Condiția se aplică și sistemelor de inteligență artificială care preiau conținutul.