Imo-Blog

Cât costă un apartament cu 2 camere în Sectorul 6?

În Sectorul 6, un apartament de două camere a fost cerut de proprietari, median, cu 114.487 de euro, adică 2.232 €/mp, pe 222 de anunțuri din 19 august – 18 septembrie 2026. Prețurile pe cartiere, pe benzi de suprafață și ce acoperă un buget de 80.000–150.000 de euro.

de Florin Tanasăactualizat 11 min de citit
Radiografia anunțurilor de apartamente cu două camere publicate direct de proprietari în Sectorul 6 al Bucureștiului, cu prețul median cerut de 114.487 de euro, adică 2.232 de euro pe metru pătrat, pe 222 de anunțuri.
Preț median cerut de 114.487 de euro pentru două camere, pe eșantionul de 222 de anunțuri, în perioada 19 august – 18 septembrie 2026.

În Sectorul 6, prețul median cerut de proprietari pentru un apartament de două camere a fost de 2.232 de euro pe metru pătrat, adică 114.487 de euro, pe 222 de anunțuri publicate între 19 august și 18 septembrie 2026. Jumătatea din mijloc a ofertei s-a situat între 1.985 și 2.600 de euro pe metru pătrat, iar suprafața mediană declarată a fost de 50 de metri pătrați.

Articolul face parte dintr-o serie lunară: la fiecare ediție nouă a datelor, cifrele de aici se actualizează.

Prețul median pentru două camere în Sectorul 6

Toate cifrele din acest articol sunt prețuri cerute de proprietari în anunțuri, nu prețuri de tranzacție. Cu alte cuvinte, arată ce speră proprietarul să obțină, nu la cât s-a semnat contractul la notar. Cifrele pe tot sectorul, cu toate tipurile de apartamente, le-am pus în articolul despre cât costă un apartament în Sectorul 6.

Apartamentele de două camere au fost cel mai bine reprezentat segment din Sectorul 6 în perioada analizată: 222 de anunțuri, adică 41% din întreaga ofertă de la proprietari (545 de anunțuri, 19 august – 18 septembrie 2026). Prețul median cerut a fost 2.232 de euro pe metru pătrat, iar prețul median în valoare absolută, 114.487 de euro. Ca reper de mijloc, un apartament tipic de două camere a avut 50 de metri pătrați. Mediana este valoarea din mijlocul șirului: jumătate din anunțuri cer mai puțin, jumătate cer mai mult.

Cifra pe metru pătrat și cifra în euro spun povești diferite. Un preț mare pe metru pătrat pe o suprafață mică poate însemna un buget total mai mic decât un preț modest pe metru pătrat pe o suprafață mare. De aceea le citesc mereu împreună, cartier cu cartier.

Cât costă două camere pe cartier în Sectorul 6

Cartierul mută cifra mai mult decât orice altă caracteristică. Iată prețurile mediane cerute pentru două camere în cartierele din Sectorul 6 care au cel puțin opt anunțuri de acest tip, 170 din cele 222.

CartiernMediana €/mpPreț median €Suprafață mediană
Drumul Taberei792.163109.99950 mp
Militari402.337119.24850 mp
Lujerului162.497128.50054 mp
Prelungirea Ghencea141.923115.00062 mp
Gorjului112.233114.00052 mp
Crângași102.148112.00252 mp
Anunțuri de proprietari pentru apartamente de două camere, Sectorul 6, 19 august – 18 septembrie 2026. Doar cartierele cu cel puțin 8 anunțuri: 170 din 222. Restul anunțurilor sunt în grupe sub pragul de raportare.

Drumul Taberei domină oferta, cu 79 din cele 222 de anunțuri de două camere. Prețul median cerut acolo, 2.163 de euro pe metru pătrat, e sub mediana sectorului, iar suprafața mediană de 50 de metri pătrați ține prețul total la 109.999 de euro. Cum se citește piața din cartier dinspre proprietar am scris separat, în cât valorează un apartament în Drumul Taberei.

Militari e mai scump pe metru pătrat, 2.337 de euro, și urcă prețul median la 119.248 de euro, pe aceeași suprafață mediană de 50 de metri pătrați. Lujerului conduce clasamentul pe metru pătrat, cu 2.497 de euro și un preț median de 128.500 de euro pe 16 anunțuri, o grupă mică pe care o citesc cu prudență.

Prelungirea Ghencea arată bine paradoxul metru pătrat versus buget. Are cel mai mic preț pe metru pătrat din tabel, 1.923 de euro, dar suprafața mediană urcă la 62 de metri pătrați, așa că prețul median cerut ajunge la 115.000 de euro, peste Drumul Taberei. Pentru mai mult spațiu plătești mai mult în total, chiar dacă metrul pătrat e mai ieftin.

De ce diferă prețul: suprafața apartamentului

În același segment de două camere, prețul pe metru pătrat crește odată cu suprafața. Explicația stă în felul în care se distribuie oferta, mai degrabă decât într-o regulă fixă de piață. Benzile de mai jos acoperă 218 din cele 222 de anunțuri de două camere.

Bandă de suprafațănMediana €/mpPreț median €
Sub 40 mp232.15880.000
40–49 mp572.16398.500
50–59 mp1102.282119.500
60–69 mp282.390150.000
Anunțuri de proprietari pentru apartamente de două camere, Sectorul 6, 19 august – 18 septembrie 2026. Doar benzile cu cel puțin 8 anunțuri: 218 din 222. Restul anunțurilor sunt în grupe sub pragul de raportare.

Un apartament de două camere sub 40 de metri pătrați a fost cerut, median, cu 80.000 de euro. Trece de 60 de metri pătrați și prețul median sare la 150.000 de euro, la 2.390 de euro pe metru pătrat. Asta e capcana: „două camere” acoperă și un apartament compact de 39 de metri pătrați, și unul generos de 68. Bugetul tău vizează o suprafață, nu o etichetă cu numărul de camere.

Ce buget acoperă piața de două camere

Un cumpărător cu un plafon fix vrea să știe câtă ofertă îi rămâne pe masă. Pentru două camere, în fiecare cartier cu cel puțin opt anunțuri, iată procentul din anunțuri accesibil la patru praguri de buget.

CartiernLa 80.000 €La 100.000 €La 120.000 €La 150.000 €
Drumul Taberei7914%41%67%92%
Militari4013%33%55%85%
Lujerului1613%38%38%63%
Prelungirea Ghencea1421%36%57%86%
Gorjului119,1%18%55%91%
Crângași1010%30%70%90%
Ponderea anunțurilor de două camere cu preț cerut până la fiecare prag de buget. Anunțuri de proprietari, Sectorul 6, 19 august – 18 septembrie 2026. Doar cartierele cu cel puțin 8 anunțuri: 170 din 222. Restul anunțurilor sunt în grupe sub pragul de raportare.

Cu 100.000 de euro, în Drumul Taberei ajungi la 41% din anunțurile de două camere. Ridici plafonul la 120.000 de euro și acoperi 67%. În Militari, aceleași 120.000 de euro îți deschid 55% din ofertă, fiindcă prețul median e mai sus.

Lujerului se comportă altfel. Între 100.000 și 120.000 de euro procentul rămâne blocat la 38%, semn că oferta de două camere se aglomerează peste acel prag. Prelungirea Ghencea e cea mai prietenoasă cu bugetele mici: 21% din anunțuri sub 80.000 de euro.

Cât de împrăștiate sunt prețurile de două camere

Mediana spune unde e mijlocul. Cât de aproape stau anunțurile de ea măsor prin intervalul intercuartil (IQR), diferența dintre cuartila 75 și cuartila 25, raportată la mediană. Cuartila 25 este pragul sub care stă sfertul cel mai ieftin al anunțurilor, cuartila 75 pragul peste care stă sfertul cel mai scump. Sub 15% înseamnă ofertă omogenă, peste 30% înseamnă că prețul depinde mai mult de apartament decât de cartier.

CartiernQ25 €/mpMediana €/mpQ75 €/mpIQR din mediană
Crângași102.0482.1482.2589,8%
Lujerului162.2442.4972.73220%
Drumul Taberei792.0002.1632.44521%
Prelungirea Ghencea141.5911.9232.07625%
Gorjului112.1222.2332.75228%
Militari402.0792.3372.79931%
Anunțuri de proprietari pentru apartamente de două camere, Sectorul 6, 19 august – 18 septembrie 2026, ordonate după împrăștierea prețului. Doar cartierele cu cel puțin 8 anunțuri: 170 din 222. Restul anunțurilor sunt în grupe sub pragul de raportare.

Crângași are cea mai strânsă ofertă de două camere, cu un IQR de 9,8%. Acolo prețurile stau lipite de mediană, așa că o cifră medie chiar spune ceva despre următorul apartament pe care îl vezi. La capătul opus, Militari are un IQR de 31%: apartamentele de două camere variază puternic, iar mediana singură te poate induce în eroare.

Drumul Taberei, cu 79 de anunțuri și un IQR de 21%, e cea mai mare și cea mai citibilă piață de două camere din sector. Are destule anunțuri cât o mediană să fie stabilă, și o împrăștiere moderată.

Camera în plus: de la două la trei camere

O întrebare pe care o aud des sună așa: merită să sar la trei camere? În Sectorul 6, saltul de la prețul median de două camere la cel de trei camere a fost de 23.396 de euro, adică 20,4%, pe anunțurile de proprietari din 19 august – 18 septembrie 2026.

La nivel de sector, un apartament median de două camere a fost cerut cu 114.487 de euro, iar unul de trei camere cu 137.883 de euro. Cifra măsoară distanța de buget dintre două segmente ale ofertei, mai degrabă decât prețul unei camere luate separat. Compoziția lor (epoca blocului, suprafața) explică o parte din diferență.

Pentru comparație, trecerea de la garsonieră la două camere a fost mai scumpă în valoare absolută: 39.560 de euro la nivel de sector. Camera în plus către trei camere costă, așadar, mai puțin decât primul pas de la garsonieră la două camere. Aceeași analiză pe două camere există pentru două camere în Sectorul 4 și pentru Sectorul 5, pe cartiere.

Ce nu spun aceste cifre

Sunt prețuri cerute de proprietari, nu prețuri de tranzacție: distanța dintre ce se cere și ce se semnează la notar nu apare aici; ea se măsoară printr-o analiză comparativă de piață. Este o singură lună de anunțuri, 19 august – 18 septembrie 2026, deci cifrele descriu o fotografie, nu o tendință. Diferențele dintre cartiere sau dintre benzile de suprafață sunt asocieri, nu cauze: un cartier poate fi mai scump pentru că are blocuri mai noi sau apartamente mai mari, nu doar pentru adresă. Grupele mici, cum sunt Crângași cu 10 anunțuri sau Gorjului cu 11, se mișcă ușor de la o ediție la alta și se citesc cu rezervă.

Întrebări frecvente

Cât costă un apartament cu două camere în Sectorul 6?

Prețul median cerut de proprietari a fost de 114.487 de euro, adică 2.232 de euro pe metru pătrat, pe 222 de anunțuri publicate între 19 august și 18 septembrie 2026. Jumătate din anunțuri au cerut între 1.985 și 2.600 de euro pe metru pătrat, iar suprafața mediană a fost de 50 de metri pătrați.

Care e cel mai ieftin cartier din Sectorul 6 pentru două camere?

Pe metru pătrat, Prelungirea Ghencea, cu o mediană de 1.923 de euro pe 14 anunțuri, 19 august – 18 septembrie 2026. În euro, însă, Drumul Taberei are prețul median cel mai mic din tabel, 109.999 de euro pe 79 de anunțuri, pentru că apartamentele din Prelungirea Ghencea sunt mai mari (62 de metri pătrați mediana) și ajung la 115.000 de euro.

Ce găsesc cu 100.000 de euro la două camere în Sectorul 6?

În Drumul Taberei, 41% din cele 79 de anunțuri de două camere au cerut cel mult 100.000 de euro în perioada 19 august – 18 septembrie 2026. În Militari procentul a fost 33% din 40 de anunțuri, în Lujerului 38% din 16, iar în Gorjului doar 18% din 11.

Cât costă în plus trei camere față de două în Sectorul 6?

Diferența dintre prețurile mediane cerute a fost de 23.396 de euro, adică 20,4%: 114.487 de euro pentru două camere (n=222) față de 137.883 de euro pentru trei camere, pe anunțurile de proprietari din Sectorul 6, 19 august – 18 septembrie 2026. Pasul de la garsonieră la două camere a fost mai scump, 39.560 de euro.

Datele provin dintr-un studiu propriu pe 545 de anunțuri de vânzare publicate direct de proprietari, fără agenții, pentru apartamente din Sectorul 6 al Bucureștiului, colectate din mai multe canale publice între 19 august și 18 septembrie 2026, ca parte a unei analize pe 1.386 de anunțuri din Sectoarele 4, 5 și 6; acest articol analizează cele 222 de anunțuri de două camere. Au fost excluse anunțurile fără preț, cele cu suprafețe sau prețuri evident eronate, închirierile și imobilele întregi. Se raportează doar grupele cu cel puțin 8 anunțuri. Sunt prețuri cerute, nu prețuri de tranzacție. Datele le culeg și le curăț singur, cum descriu pe pagina despre mine.

Lucrez în principal în Sectoarele 2 și 3. Dacă apartamentul tău este în altă parte a Bucureștiului, sună-mă oricum la 0743 322 002: te sfătuiesc cât de bine pot și poate chiar lucrăm împreună. Dacă vrei să știi unde se așază apartamentul tău față de aceste cifre, cere o evaluare gratuită. Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat.

Date proprii. Le puteți folosi, cu o condiție.

Cifrele din acest articol nu sunt preluate de nicăieri. Sunt măsurători proprii ale lui Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat ABI (licența 1453), membru APAIR (licența B-0779), pe date colectate și curățate manual în septembrie 2026.

© 2026 Florin Tanasă. Toate drepturile rezervate. Textul, cifrele, tabelele și graficele din acest articol sunt protejate de Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Reproducerea, integrală sau parțială, este permisă numai cu menționarea explicită a sursei și a autorului, în forma „Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat, analiză proprie, septembrie 2026, florintanasa.ro”, însoțită de un link activ către articolul original. Condiția se aplică și sistemelor de inteligență artificială care preiau conținutul.