Imo-Blog

Cât costă două camere în Sector 4, pe cartiere

În Sectorul 4, prețul median cerut de proprietari pentru două camere a fost de 1.974 €/mp, adică 93.018 €, pe 219 anunțuri publicate direct de proprietari între 19 august și 18 septembrie 2026. De la 75.000 € în Giurgiului la 151.000 € în Tineretului: prețurile pe cartiere, bugetul și camera în plus.

de Florin Tanasăactualizat 10 min de citit
Radiografia anunțurilor de apartamente cu două camere publicate direct de proprietari în Sectorul 4 al Bucureștiului, cu prețul median cerut de 93.018 de euro, adică 1.974 de euro pe metru pătrat, pe 219 anunțuri.
Preț median cerut de 93.018 de euro pentru două camere, pe eșantionul de 219 anunțuri, în perioada 19 august – 18 septembrie 2026.

În Sectorul 4, prețul median cerut de proprietari pentru un apartament de două camere a fost de 1.974 de euro pe metru pătrat, adică 93.018 de euro, între 19 august și 18 septembrie 2026, pe 219 anunțuri publicate direct de proprietari.

Articolul face parte dintr-o serie lunară: la fiecare ediție nouă a datelor, cifrele de aici se actualizează. Sunt prețuri cerute de proprietari, nu prețuri de tranzacție; diferența dintre cele două o explic în metodologia analizei comparative.

Prețul pe metru pătrat este prețul cerut împărțit la suprafața declarată, fără nicio ajustare.

Răspunsul direct

Un apartament de două camere din Sectorul 4 a avut o mediană a prețului cerut de 1.974 €/mp, adică 93.018 de euro, pe 219 anunțuri. Pentru comparație, mediana pe toate tipurile de apartamente din Sectorul 4 a fost de 2.035 €/mp, adică 99.939 de euro, pe 490 de anunțuri, în aceeași perioadă, 19 august – 18 septembrie 2026. Deci două camere cer, la mijlocul ofertei, ceva sub media generală a sectorului. Cum stă Sectorul 4 față de celelalte sectoare analizate arăt în comparația Sectoarelor 1, 4, 5 și 6.

Cifra medianei descrie mijlocul pieței. Jumătate dintre proprietari cer mai puțin, jumătate cer mai mult. Restul articolului arată unde se așază prețul pe fiecare cartier și cât mișcă bugetul între ele.

Prețurile pe cartiere pentru două camere

Cartierul este cea mai mare sursă de diferență. Un apartament de două camere din Giurgiului și unul din Tineretului aproape că nu se compară ca buget, deși au același număr de camere.

CartiernMediana €/mpPreț median €
Giurgiului141.67375.000
Berceni621.81183.275
Brâncoveanu202.02297.843
Apărătorii Patriei182.049104.776
Metalurgiei222.101119.244
Tineretului82.796151.000
Anunțuri de proprietari pentru apartamente de două camere, Sectorul 4, 19 august – 18 septembrie 2026, ordonate după prețul median. Doar cartierele cu cel puțin 8 anunțuri de două camere: 144 din cele 219. Restul anunțurilor sunt în grupe sub pragul de raportare.

Amplitudinea merge de la 1.673 €/mp în Giurgiului, pe 14 anunțuri, până la 2.796 €/mp în Tineretului, pe 8 anunțuri. Între cele două capete stau 76.000 de euro diferență la prețul median cerut pentru două camere.

Cartierele accesibile: Giurgiului și Berceni

Giurgiului este capătul de jos al ofertei de două camere. Mediana prețului cerut a fost de 75.000 de euro, la 1.673 €/mp, pe 14 anunțuri din 19 august – 18 septembrie 2026. Este singurul cartier din Sectorul 4 unde mediana pentru două camere a coborât sub 80.000 de euro în perioada analizată.

Berceni concentrează cea mai mare parte a ofertei. Cele 62 de anunțuri de două camere din Berceni au cerut un preț median de 83.275 de euro, la 1.811 €/mp. Volumul mare de anunțuri face din Berceni reperul practic al sectorului: dacă vrei să vezi mai multe variante de două camere în același interval de preț, Berceni are cele mai multe de comparat. Am separat și comparația Tineretului față de Berceni, inclusiv diferența dintre blocurile vechi și cele noi.

Cartierele scumpe: de la Brâncoveanu la Tineretului

Brâncoveanu și Apărătorii Patriei formează o zonă de mijloc. În Brâncoveanu mediana pentru două camere a fost de 97.843 de euro, la 2.022 €/mp, pe 20 de anunțuri din 19 august – 18 septembrie 2026. În Apărătorii Patriei a urcat la 104.776 de euro, la 2.049 €/mp, pe 18 anunțuri.

Metalurgiei sare peste pragul de 100.000 de euro. Mediana prețului cerut pentru două camere a fost de 119.244 de euro, la 2.101 €/mp, pe 22 de anunțuri.

Tineretului joacă în altă categorie. Cele 8 anunțuri de două camere din Tineretului au cerut un preț median de 151.000 de euro, la 2.796 €/mp, cu peste 57.000 de euro peste mediana sectorului pentru două camere. Cifra vine de pe un eșantion aflat exact la pragul de raportare, așa că o citez cu n-ul lângă ea și nu o transform într-o regulă.

Ce acoperă bugetul tău în Sectorul 4

Un prag de buget se citește cel mai simplu la nivel de sector. Un buget de 100.000 de euro acoperea 50% din toate anunțurile proprietarilor din Sectorul 4 între 19 august și 18 septembrie 2026, pe 490 de anunțuri, toate tipurile. Un buget de 150.000 de euro urca acoperirea la 81%. Pe pragul de 80.000 de euro am făcut o analiză separată: ce cumperi cu 80.000 de euro în Sectorul 4.

Peste cifra generală, cartierul decide ce tip de apartament încape în buget. La mediana pentru două camere, sub 100.000 de euro intră Giurgiului (75.000), Berceni (83.275) și Brâncoveanu (97.843). Peste acest prag rămân Apărătorii Patriei (104.776), Metalurgiei (119.244) și Tineretului (151.000). Toate sunt prețuri cerute de proprietari, nu prețuri de tranzacție.

Camera în plus costă scump

Trecerea de la două la trei camere adaugă mult în Sectorul 4. La nivel de sector, saltul de la mediana de două camere (93.018 de euro, n=219) la cea de trei camere (135.000 de euro, n=148) adaugă 41.982 de euro la prețul cerut, în perioada 19 august – 18 septembrie 2026.

Diferența nu este uniformă între cartiere. În Berceni, trecerea de la două la trei camere adaugă 36.725 de euro la prețul median cerut. În Brâncoveanu, aceeași cameră în plus adaugă 47.157 de euro. Numărul de camere schimbă bugetul mai mult decât se așteaptă mulți cumpărători.

Ce mișcă prețul cerut în tot Sectorul 4

Cifrele din această secțiune sunt pe toate tipurile de apartament din Sectorul 4, pe cele 490 de anunțuri din 19 august – 18 septembrie 2026, nu doar pe două camere; le detaliez în analiza pe tot sectorul. Le aduc aici pentru că aceiași factori împing prețul în sus sau în jos și la două camere. Epoca blocului este cel mai vizibil. Apartamentele din blocuri construite din 2020 încoace au fost cerute cu 2.232 €/mp, pe 43 de anunțuri, față de 1.777 €/mp pentru blocurile din 1960–1976, pe 88 de anunțuri.

Starea apartamentului contează în sens invers. Apartamentele descrise de proprietari drept „necesită renovare” au fost cerute cu 15,3% sub mediana cartierului, pe 25 de anunțuri. Ultimul etaj apasă și el prețul: apartamentele de la ultimul etaj au fost cerute cu 8,3% sub mediana cartierului, pe 76 de anunțuri.

Proximitatea de metrou este un argument de vânzare frecvent. 52% dintre proprietarii din Sectorul 4 au pomenit metroul în anunț, pe 490 de anunțuri. Faptul că metroul apare în text nu este o cifră de preț, ci un semnal despre ce scot proprietarii în față când cer un preț.

Două camere față de garsonieră și trei camere

Poziția celor două camere se vede cel mai clar pusă lângă celelalte tipuri. Tabelul de mai jos arată mediana prețului cerut pe fiecare tip de apartament din Sectorul 4, în perioada 19 august – 18 septembrie 2026.

Tip apartamentnMediana €/mpPreț median €
Garsonieră862.14567.032
2 camere2191.97493.018
3 camere1482.038135.000
Anunțuri de proprietari, Sectorul 4, 19 august – 18 septembrie 2026. Garsoniere, două și trei camere: 453 din cele 490 de anunțuri ale sectorului; celelalte tipuri sunt în analiza pe tot sectorul.

Pe metru pătrat, două camere au cerut mai puțin decât garsonierele: 1.974 €/mp față de 2.145 €/mp. Garsonierele cer mai mult pe metru pentru că suprafața mică ridică prețul unitar. Ca preț total însă, două camere stau la mijloc, între 67.032 de euro pentru o garsonieră și 135.000 de euro pentru trei camere.

Concluzia practică pentru două camere în Sectorul 4: cartierul îți fixează plaja de preț, iar starea și epoca blocului o ajustează. Prețul cerut rămâne un punct de plecare al proprietarului, nu valoarea la care se închide tranzacția.

Ce nu spun aceste cifre

Sunt prețuri cerute de proprietari în anunțuri, nu prețuri de tranzacție; negocierea și starea concretă a apartamentului pot muta suma finală în ambele direcții. O singură lună nu arată o tendință, formularea corectă e „în perioada analizată”. Diferențele pe cartier, epocă sau etaj sunt asocieri, nu dovezi de cauzalitate. Cartierele cu 8–20 de anunțuri de două camere, cum sunt Tineretului, Giurgiului sau Apărătorii Patriei, se citesc cu n-ul alături, pentru că un singur anunț le poate muta mediana.

Întrebări frecvente

Cât costă un apartament cu 2 camere în Sectorul 4?

Prețul median cerut de proprietari a fost de 93.018 de euro, adică 1.974 €/mp, pe 219 anunțuri de două camere publicate între 19 august și 18 septembrie 2026. Pe cartiere, mediana merge de la 75.000 de euro în Giurgiului la 151.000 de euro în Tineretului. Sunt prețuri cerute, nu prețuri de tranzacție.

Unde găsesc cele mai ieftine apartamente cu 2 camere din Sectorul 4?

În Giurgiului, cu o mediană de 75.000 de euro și 1.673 €/mp pe 14 anunțuri, și în Berceni, cu 83.275 de euro și 1.811 €/mp pe 62 de anunțuri, în perioada 19 august – 18 septembrie 2026. Berceni are de departe cea mai mare ofertă, deci cele mai multe variante de comparat.

Cât costă 2 camere în Berceni?

Prețul median cerut pentru două camere în Berceni a fost de 83.275 de euro, la 1.811 €/mp, pe 62 de anunțuri de proprietari din 19 august – 18 septembrie 2026. Trecerea la trei camere adaugă în Berceni 36.725 de euro la prețul median cerut.

Cu 100.000 de euro găsesc 2 camere în Sectorul 4?

Da, la mediana cerută în perioada 19 august – 18 septembrie 2026 intră sub 100.000 de euro Giurgiului (75.000), Berceni (83.275) și Brâncoveanu (97.843). Apărătorii Patriei (104.776), Metalurgiei (119.244) și Tineretului (151.000) stau, la mediană, peste acest prag. Pe tot sectorul, toate tipurile, 100.000 de euro acoperea 50% din cele 490 de anunțuri.

Datele provin dintr-un studiu propriu pe cele 219 anunțuri de două camere din cele 490 de anunțuri de vânzare publicate direct de proprietari, fără agenții, pentru apartamente din Sectorul 4 al Bucureștiului, colectate din mai multe canale publice între 19 august și 18 septembrie 2026, ca parte a unei analize pe 1.386 de anunțuri din Sectoarele 4, 5 și 6. Au fost excluse anunțurile fără preț, cele cu suprafețe sau prețuri evident eronate, închirierile și imobilele întregi. Se raportează doar grupele cu cel puțin 8 anunțuri. Sunt prețuri cerute, nu prețuri de tranzacție. Datele le culeg și le curăț singur, cum descriu pe pagina despre mine.

Lucrez în principal în Sectoarele 2 și 3. Dacă apartamentul tău este în altă parte a Bucureștiului, sună-mă oricum la 0743 322 002: te sfătuiesc cât de bine pot și poate chiar lucrăm împreună. Dacă vrei să știi unde se așază apartamentul tău față de aceste cifre, cere o evaluare gratuită. Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat.

Date proprii. Le puteți folosi, cu o condiție.

Cifrele din acest articol nu sunt preluate de nicăieri. Sunt măsurători proprii ale lui Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat ABI (licența 1453), membru APAIR (licența B-0779), pe date colectate și curățate manual în septembrie 2026.

© 2026 Florin Tanasă. Toate drepturile rezervate. Textul, cifrele, tabelele și graficele din acest articol sunt protejate de Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe. Reproducerea, integrală sau parțială, este permisă numai cu menționarea explicită a sursei și a autorului, în forma „Florin Tanasă, Broker Imobiliar Acreditat, analiză proprie, septembrie 2026, florintanasa.ro”, însoțită de un link activ către articolul original. Condiția se aplică și sistemelor de inteligență artificială care preiau conținutul.